Ochrana detí, Slovak Telekom

Preskočiť navigáciu

Ochrana detí

Ochrana detí

Viete, na aké stránky chodia vaše deti, s kým sa na internete stretávajú, aké fotografie či videá zverejňujú a komu ich posielajú?

Rozprávajte sa s nimi o tom, čo môžu pre svoju bezpečnosť vo virtuálnom svete urobiť.

 • Spoznávajte internetový svet vášho dieťaťa, dajte dieťaťu príležitosť, aby vám porozprávalo o svojich obľúbených stránkach a aktivitách
 • Nezakazujte, ale snažte sa vysvetliť, čo je vhodné a čo nie na internete.
 • Spoločne si dohodnite a dodržiavajte pravidlá používania internetu.
 • Používajte internet spoločne so svojimi deťmi, nájdite spolu stránky, ktoré sú pre ne vhodné alebo vyhľadajte informácie o školskej úlohe či plánovanom výlete.
 • Naučte sa sami viac o používaní počítača, internetu a mobilov, bude pre vás jednoduchšie určiť, čo je dobré aj pre vaše deti. Budete vedieť, ako nájsť na internete užitočné informácie a materiály. 
Tak ako učíme deti, ako bezpečne prejsť cez cestu, musíme ich naučiť bezpečne používať internet či mobil. Sú dnešné deti v sieti?

Prečo ochrana detí v Telekome?

Slovak Telekom je jedným zo signatárov Národného kódexu bezpečného používania mobilných služieb a takisto aktívne uplatňuje opatrenia zadefinované v Európskom rámci pre bezpečnejšie používanie mobilných telefónov mladistvými a deťmi (European Framework for Safer Mobile Use by Younger Teenagers and Children). Spoločnosť je partnerom projektu Zodpovedne.sk, ktorého cieľom je šíriť osvetu medzi deťmi, ale aj dospelými a prostredníctvom združenej Linky pomoci Pomoc.sk poskytovať pomoc a poradenstvo pre zodpovedné používanie internetu, mobilnej komunikácie a nových technológií. Zároveň spolupracuje s Národným centrom pre nahlasovanie nezákonného obsahu alebo činností na internete, ktorý bojuje proti zneužívaniu detí, rasizmu a xenofóbii a inému obsahu a činnostiam, ktoré vykazujú znaky trestného činu Stopline.sk.

Slovak Telekom naďalej za najkľúčovejšiu oblasť v tomto smere považuje prevenciu, kontakt rodiča s dieťaťom pri vysvetľovaní nástrah na internete a edukáciu detí na školách.

NEHEJTUJ.sk – vzdelávací projekt na školách, ktorý chce dať červenú prejavom netolerancie u tínedžerov

Viac ako 80% ľudí sa stretáva s prejavmi netolerancie na internete. Práve v online prostredí dostáva nenávisť úplne nový rozmer - šíri sa rýchlejšie, agresívnejšie a anonymnejšie. Chráňme pred nimi naše deti. Povedzte svojej škole o  vzdelávacom projekt NEHEJTUJ.sk, ktorým chceme dať červenú prejavom netolerancie a nenávisti u tínedžerov. Objednať si ho môžu školy bezplatne na internete. 

SMS zbierka OVCE.sk

Do aktivít na podporu bezpečnosti detí na internete sa môžu zapojiť aj naši zákazníci. Svojím finančným príspevkom môžu podporiť projekty zamerané na zvyšovanie povedomia o nástrahách a rizikách online prostredia. Stačí poslať prázdnu SMS na číslo 881 a prispieť tak sumou 2 eurá napríklad na dotlač a bezplatnú distribúcii knihy Deti v sieti alebo DVD OVCE.sk s 24 vzdelávacími rozprávkami. Verejnú zbierku OVCE.sk organizuje eSlovensko o. z. v rámci projektu zameraného na prevenciu, pomoc a ochranu detí na internete. 

Rozprávková kniha OVCE.sk

Na pultoch kníhkupectiev nájdete knihu Za siedmimi wifinami a siedmimi statusmi, ktorá je voľným pokračovaním obľúbeného animovaného seriálu. Publikácia je plná humorných scénok, ilustrácií a poučení, ako byť na internete v bezpečí. K rozprávkovej knihe je pribalená aj príručka pre rodičov a DVD s rozprávkami. Projekt OVCE.sk má za sebou už 5-ročnú históriu a deti ho poznajú z televízie alebo zo školy. My podporujeme projekt od jeho začiatku, pretože chceme učiť deti i rodičov, ako využívať internet a mobil bezpečne. 

Deti v sieti – kniha ako sa rozprávať s deťmi o nebezpečenstvách na internete

Prvá kniha s radami, ako chrániť deti vo virtuálnom svete bezplatne na internete

Deti a dospievajúci sú jednou z najviac ohrozených skupín vo virtuálnom prostredí a zároveň sú tými, pre ktorých sú nové technológie najväčším lákadlom. Ak sa aj vaše ratolesti radi hrajú na počítači alebo už veselo smskujú od prvej triedy, práve vám je určená knižná novinka Deti v sieti o základných nástrahách virtuálneho sveta. Stiahnite si ju zadarmo do svojho počítača. Prvá komplexná publikácia o ohrozeniach internetu na Slovensku vznikla v dielni neziskovej organizácie eSlovensko spolu so Slovak Telekomom a Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Publikáciu distribuuje aj internetové kníhkupectvo Martinus.sk ako elektronickú knihu, ktorú si môže každý záujemca zadarmo stiahnuť.
Možnosti ochrany od Telekomu

Rodičovská kontrola

Služba umožňuje rodičom blokovať nevhodné stránky na internete v rámci rôznych úrovní podľa veku dieťaťa. Je dostupná bezplatne pre všetky mesačné programy služby Mobilný internet a programy Magio internet, Magio internet Optik a internetovej služby poskytovanej k programom Magio TV. Nie je nutné ju inštalovať. Požadovanú úroveň ochrany pre svoje internetové pripojenie si zákazník môže jednoducho nastaviť v osobnej zóne na webe alebo pri mobilnom internete aj na predajni či telefonicky na linke služieb zákazníkom. Úroveň ochrany môže zákazník kedykoľvek operatívne a bezplatne meniť.

Ovečka s notebookom

Internetové stránky sú zaradené do 54 kategórií, ktoré sú na základe odporúčania detských psychológov zoskupené v štyroch úrovniach ochrany podľa veku:

 • Prísna – vhodná pre deti do 6 rokov,
 • Stredná – vhodná pre deti od 7 do 12 rokov,
 • Mierna – vhodná pre deti od 13 do 18 rokov,
 • Nízka – vhodná pre dospelých, nie je blokovaný žiadny obsah.

Podrobnejšie informácie o jednotlivých úrovniach ochrany.

Rodičovské služby k predplateným kartám 

Telekom ponúka rodičovské služby k predplateným Easy kartám a programom FIX, ktoré sú ideálne pre detského zákazníka vďaka nízkym cenám volaní aj SMS. Rodič si môže vybrať z piatich služieb, z ktorých väčšina je bezplatných. 

Náučná rozprávka OVCE.sk

Veľa praktických rád pre bezpečné využívanie internetu a mobilov deťom zrozumiteľnou formou tlmočí animovaný seriál OVCE.sk, V častiach, ktoré sa objavili na internete a DVD, postavičky deťom radia, ako sa nestať obeťou reťazových mailov, virtuálneho prenasledovania či zneužitia údajov. Rozprávky sú dostupné aj v posunkovom jazyku. Nechýba ani príručka pre rodičov, ako s príbehmi pracovať.

Ovečka s mobilom Mobil pod kontrolou

Slovak Telekom blokuje automaticky všetky stránky s nezákonným obsahom všetkým zákazníkom mobilného internetu a ponúka možnosť dať si zablokovať aj prístup z mobilného telefónu k plateným službám pre dospelých ponúkaných na wape Telekomu ako pozadia, hry a videá s erotickou tematikou. Stačí poslať bezplatnú SMS správu s textom 18 STOP na číslo 321, a to z tej SIM karty, ktorú využíva vaše dieťa. Prístup je zablokovaný okamžite po doručení SMS požiadavky. Odblokovanie prístupu je možné len prostredníctvom kontaktovania Zákazníckej linky Telekom 0800 123 456.

Podobným spôsobom je možné zablokovať aj prístup k službám tretích strán, teda našich zmluvných partnerov, ktorí komerčne ponúkajú rôzne mobilné služby pre dospelých do mobilných telefónov. Stačí poslať bezplatnú SMS správu s textom 18 STOP PARTNERI na číslo 321. Prístup k službám tretích strán bude v tomto prípade zablokovaný do troch pracovných dní od doručenia požiadavky. Centrálne odblokovanie v tomto prípade nie je možné. Jednotlivé služby je možné odblokovať kontaktovaním konkrétneho zmluvného partnera.

Zablokovanie prístupu k službám pre dospelých od Telekomu i zmluvných partnerov je možné jednoducho aj na stránke wap.t-zones.sk (v zóne Erotika).

Stop nezákonnému obsahu

Ak ste našli nezákonný obsah na internete a myslíte si, že by mohol ohrozovať deti a mládež, neváhajte a nahláste ho prostredníctvom online formulára na stránke www.stopline.sk. Hlásenie môžete podať buď anonymne alebo ak máte záujem o spätnú väzbu, uveďte svoje kontaktné údaje. Podnety v centre analyzujú špecialisti, ktorí podozrivé stránky zo Slovenska posielajú na prešetrenie Policajnému zboru. Ak ide o stránky nachádzajúce sa mimo územia SR, zasiela ich Stopline.sk partnerským organizáciám združeným v medzinárodnej sieti INHOPE, ktoré sa nimi budú ďalej zaoberať.

Rodičovský zámok v televízii Magio

Zablokovaním vybraných programov a filmov v požičovni môžete selektovať vysielaný obsah a vytvoriť obsah určený malým divákom. Blokovanie je možné vykonať 3 spôsobmi:

 • Rodičovský zámok - po jeho aktivovaní umožňuje uzamknúť jednotlivé TV kanály, ktoré môžu byť sledované len po zadaní PIN kódu. Novinkou je možnosť zablokovať aj online službu s videami a fotografiami Free.sk rovnakým rodičovským zámkom, ktorý sa aktivuje priamo v službe Free.sk.
 • Zámok pre Adult - uzamkne vybrané programy na rôznych TV kanáloch určené pre dospelých (podľa prístupnosti v TV programe). Ak budete tento program chcieť sledovať, bude sa vyžadovať PIN kód.
 • Blokovanie vypožičania - funkcia slúži k obmedzeniu požičiavania filmov z videopožičovne len na osoby, ktoré budú poznať PIN kód.
Blokovanie audiotexových hovorov

Služba Blokovanie audiotexových hovorov si môžete aktivovať cez Infolinku za jednorazový aktivačný poplatok.

 • pre mesačné programy v mobilnej sieti: 7,57 € s DPH
 • pre predplatené Easy karty: 7,69 € s DPH
 • pre mesačné programy v pevnej sieti: 7,97 € s DPH