Chránime deti, Slovak Telekom

Preskočiť navigáciu

Chránime deti

Ochrana detí

Milí rodičia, pre naše deti sú dnes smartfóny a iné dotykové hračky samozrejmosť. Ani poriadne nehovoria a už si vedia spustiť hru na mobile a internete. Je však dôležité, naučiť ich, ako predísť rizikám, ktoré virtuálny svet prináša. Ako im môžete pomôcť?  Tu je zopár rád alebo využite naše bezplatné nástroje.  

Rozprávajte sa s nimi o tom, čo môžu pre svoju bezpečnosť vo virtuálnom svete urobiť.

 • Spoznávajte internetový svet vášho dieťaťa, dajte dieťaťu príležitosť, aby vám porozprávalo o svojich obľúbených stránkach a aktivitách. Zároveň im môžete vysvetliť, ako sa môžu chrániť pred online rizikami bez toho, aby to vyznievalo ako poúčanie.
 • Nezakazujte, ale snažte sa vysvetliť, čo je vhodné a čo nie na internete.
 • Spoločne si dohodnite a dodržiavajte pravidlá používania internetu.
 • Umiestnite počítač tak, aby ste videli, čo na ňom vaše dieťa robí. Majte prehľad o hrách, ktoré sú v počítači nainštalované. Zaujímajte sa o to, aké hry vaše dieťa hrá a prečo. Zahrajte si ich spoločne. Aj toto môže prispieť k upevňovaniu vzťahu medzi vami. Dieťa potrebuje cítiť, že sa zaujímate o veci, ktoré sú pre neho dôležité a že s ním radi trávite čas pri spoločnej činnosti.
 • Používajte internet spoločne so svojimi deťmi, nájdite spolu stránky, ktoré sú pre ne vhodné alebo vyhľadajte informácie o školskej úlohe či plánovanom výlete.
 • Naučte sa sami viac o používaní počítača, internetu a mobilov, bude pre vás jednoduchšie určiť, čo je dobré aj pre vaše deti. Budete vedieť, ako nájsť na internete užitočné informácie a materiály.
Tak ako učíme deti, ako bezpečne prejsť cez cestu, musíme ich naučiť bezpečne používať internet či mobil. Sú dnešné deti v sieti?

  Deti a rodičia v Kyberpriestore

  Ak si chcete porovnať, ako vidia online svet rodičia a deti vo veku 10 – 14 rokov, nahliadnite do prieskumu (pdf - 729 Kb), ktorý sme realizovali s Inštitútom pre verejné otázky. Prieskum priniesol odpovede na množstvo otázok, ako napr. koľko času na internete deti trávia, čo tam robia, aké stránky navštevujú, aké skúsenosti s nimi majú, alebo to, či si uvedomujú riziká a nebezpečenstvo, s ktorými sa na internete možno stretnúť. Na druhej strane sa sústreďoval na postoje a správanie rodičov v tejto oblasti. Napríklad na to, ako a na čo využívajú informačné technológie, aký majú prehľad o tom, čo ich deti na internete robia, alebo aké sú ich postoje k hrozbám a negatívnym vplyvom informačných technológií na deti.

  Kniha Deti v sieti

  Ak hľadáte inšpiráciu, ako deťom riziká vysvetliť, veľa praktických rád nájdete v bezplatnej online knihe Deti v sieti. Stiahnite si ju zadarmo do svojho počítača alebo do čítačky kníh.


  OVCE.sk

  Rozprávky OVCE.sk podporujeme od prvého dielu (od roku 2008) a je super, že majú taký úspech u malých aj veľkých divákov. Pozná ich až 92% detí. Tieto krátke animované rozprávky zábavnou formou poukazujú na rôzne témy týkajúce sa hrozieb na internete. Doposiaľ vzniklo 24 dielov, ktoré si môžete pozrieť napríklad aj na webe www.sheeplive.eu . Rozprávky sú mimoriadne úspešné aj v zahraničí –  boli preložené do viac ako 20 jazykov, ako napríklad čínština, vrátane jazykov krajín Európskej únie. Projekt je tak určený pre vyše 2,5 miliardu ľudí na Zemi! Rozprávky OVCE.sk sú vysielané vo verejnoprávnych médiách, zverejnené na webových stránkach, dostupné sú aj na DVD či v prostriedkoch MHD.

  Nechýba ani príručka pre rodičov, ako s príbehmi pracovať. Stiahnite si ju zadarmo do svojho počítača.

  Hravo s deťmi!

  Zahrajte si s deťmi ovečkovské pexeso alebo kocky.

  Prežívajte každodenné dobrodružstvá ovečiek a barančekov spolu s vašimi deťmi a prečítajte si komiksy

  Alebo spoločne vymaľujte obľúbené OVCE.sk podľa seba!

  Stačí, keď si ako heslo do mailovej schránky zvolia vaše deti meno svojho psíka? Ako reagovať, keď niekto cudzí chce s nimi četovať? Otestujte vaše deti  a zistite, či sa správajú Zodpovedne.sk! 

  Mobil vám môže vyzváňať po ovečkách alebo na ňom môžete mať ovečkovské pozadie. Stiahnite si zvučku seriálu alebo tapetu do mobilu.

  Rozprávková kniha OVCE.sk

  V kníhkupectvách nájdete knihu OVCE.sk Za siedmimi wifinami a siedmimi statusmi, ktorá je voľným pokračovaním obľúbeného animovaného seriálu. Publikácia je plná humorných scénok, ilustrácií a poučení, ako byť na internete v bezpečí. K rozprávkovej knihe je pribalená aj príručka pre rodičov a DVD s rozprávkami.

  S nevhodnými stránkami – na Stopline.sk!

  Ak ste našli obsah na internete a myslíte si, že by mohol ohrozovať deti a mládež, neváhajte a nahláste ho prostredníctvom online formulára na stránke www.stopline.sk . Podnety v centre analyzujú špecialisti, ktorí podozrivé stránky zo Slovenska posielajú na prešetrenie Policajnému zboru. Ak ide o stránky nachádzajúce sa mimo územia SR, zasiela ich Stopline.sk partnerským organizáciám združeným v medzinárodnej sieti INHOPE, ktoré sa nimi budú ďalej zaoberať.

   Ak sa vám páčia tieto aktivity a považujete ich za užitočné aj pre iných rodičov, učiteľov či pracovníkov
  s mládežou,  podporte ich ďalšie vydávanie a bezplatnú distribúciu
  poslaním prázdnej SMS na číslo 881
  v sieti Telekom a 02.  Verejnú zbierku OVCE.sk organizuje eSlovensko o. z.
  v rámci projektu zameraného na prevenciu,
  pomoc a ochranu detí na internete.

  Linka Pomoc.sk

  Ide o bezplatnú telefonickú a internetovú linku pomoci so zameraním na internet a nové technológie. Volajú na ňu deti aj tínedžeri a poradiť sa môžu aj dospelí. Medzi najčastejšie otázky a problémy detí patria kyberšikanovanie, závislosti na PC, sociálnych sieťach, na hrách a virtuálne sociálne vzťahy či priateľstvá.

  Naše produkty pre bezpečnejší internet


  Rodičovské služby na predplatených kartách: rodičia ocenia, že na predplatených SIM kartách si môžu aktivovať užitočné služby pre lepší prehľad o volaniach a bezpečnosti detí, z ktorých väčšina je bezplatných:
  • môže si preveriť poslaním jednej SMS-ky, či dieťa dodržiava napríklad školský poriadok a mobilný telefón má počas vyučovania vypnutý,
  • v prípade potreby si môže zistiť polohu svojho dieťaťa,
  • vďaka službe Informácia o kredite dostane rodič aj bezplatnú informačnú SMS správu v prípade, že kredit dieťaťa na SIM karte klesne pod 0,50 eur,
  • dokáže dieťaťu nastaviť povolené telefónne čísla, na ktoré môže volať a posielať SMS-ky.
  Rodičovský zámok v televízii Magio: zablokovaním vybraných programov a filmov v požičovni môžete selektovať vysielaný obsah a vytvoriť obsah určený malým divákom.

  Blokovanie audiotexových hovorov

  Automatické blokovanie všetkých stránok s nezákonným obsahom:  všetkým zákazníkom mobilného i fixného internetu poskytujeme túto službu od roku 2009.

  Zablokovanie prístupu z mobilného telefónu dieťaťa k plateným službám pre dospelých (ponúkaných na wape Telekomu ako pozadania, hry a videá s erotickou tematikou):
  • Pošlite bezplatnú SMS správu s textom 18 STOP na číslo 321, a to z tej SIM karty, ktorú využíva vaše dieťa. Prístup je zablokovaný okamžite po doručení SMS požiadavky. Odblokovanie prístupu je možné len prostredníctvom kontaktovania Zákazníckej linky Telekom 0800 123 456.
  • Zablokovanie prístupu k službám pre dospelých od Telekomu i zmluvných partnerov je možné jednoducho aj na stránke wap.t-zones.sk (v zóne Erotika)
  Zablokovanie prístupu z mobilného telefónu dieťaťa k službám tretích strán, teda našich zmluvných partnerov, ktorí komerčne ponúkajú rôzne mobilné služby pre dospelých do mobilných telefónov:
  •  Pošlite bezplatnú SMS správu s textom 18 STOP PARTNERI na číslo 321, a to z tej SIM karty, ktorú využíva vaše dieťa. Prístup je zablokovaný do troch pracovných dní po doručení SMS požiadavky. Odblokovanie prístupu je možné len prostredníctvom kontaktovania Zákazníckej linky Telekom 0800 123 456. Centrálne odblokovanie v tomto prípade nie je možné. Jednotlivé služby je možné odblokovať kontaktovaním konkrétneho zmluvného partnera.
  • Zablokovanie prístupu k službám pre dospelých od Telekomu i zmluvných partnerov je možné jednoducho aj na stránke wap.t-zones.sk (v zóne Erotika).

  Kontrolovaný prístup na internete: Služba umožňujeme rodičom obmedziť internetový prístup, ktorý využívajú deti. Zákazník môže okamžite obmedziť prístup na internet a opätovne na požiadanie ho zapojiť. Po podpísaní písomnej žiadosti na predajni zákazníkovi na jeho telefonickú žiadosť (po identifikácii ID/PID/PIN kódom k blokovanému prístupu) obmedzíme všetky pripojenia na internet. Internetová služba sa nedeaktivuje, naďalej sa spoplatňuje a aj z pohľadu poskytovania všetkých benefitov sa považuje za aktívnu službu. Obmedzuje sa iba funkčnosť pripojenia na internete.

  NEHEJTUJ.sk - vzdelávací projekt na školách, ktorý chce dať červenú prejavom netolerancie u tínedžerov

  Viac ako 80% ľudí sa stretáva s prejavmi netolerancie na internete. Práve v online prostredí dostáva nenávisť úplne nový rozmer - šíri sa rýchlejšie, agresívnejšie a anonymnejšie. Chráňme pred nimi naše deti. Povedzte svojej škole o  vzdelávacom projekt NEHEJTUJ.sk, ktorým chceme dať červenú prejavom netolerancie a nenávisti u tínedžerov. Objednať si ho môžu školy bezplatne na internete. 


  Prečo ochrana detí v Telekome?

  Už v roku 2008 sne sa zaviazali zvyšovať povedomie rodičov a detí o bezpečnosti pri používaní mobilných telefónov a mobilného internetu podpísaním Národného kódexu bezpečného používania mobilných služieb a takisto aktívne uplatňujeme opatrenia zadefinované v Európskom rámci pre bezpečnejšie používanie mobilných telefónov mladistvými a deťmi (European Framework for Safer Mobile Use by Younger Teenagers and Children). Zároveň spolupracujeme s neziskovými organizáciami eSlovensko a UNICEF, ako aj ďalšími partnermi projektu Zodpovedne.sk, Ministerstvom vnútra a Ministerstvom školstva na príprave rôznych osvetových materiálov pre rodičov, pedagógov a deti.