

Napriek rastúcemu dopytu po cloudových službách, mýty, ktoré často kolujú po IT oddeleniach, odrádzajú mnohé spoločnosti od uskutočnenia prvého kroku. Skúmali sme dôvody, prečo si niektoré firmy myslia, že cloud nie je pre nich. Ukážeme vám, že v skutočnosti cloud ponúka pre každého niečo.
Mýtus: „Informačné technológie v mojej spoločnosti sú natoľko základné, že sa zaobídem bez cloudu. Ten je len pre veľké firmy!“
V skutočnosti platí pravý opak. Pre množstvo spoločností je budovanie, obsluha a údržba ich IT infraštruktúry ťažká a časovo náročná. Okrem správy serverov, operačných systémov a softvérových aplikácií je nutné vykonávať aj správu zabezpečovacích systémov. Navyše, špecializovaní zamestnanci musia byť nepretržite preškoľovaní.
Pre tieto spoločnosti je cloud computing vynikajúcou alternatívou, ktorá im umožní sústrediť sa na svoje hlavné podnikanie a prestať si robiť starosti o IT operácie. Potenciál pre zníženie nákladov a zvýšenie kvality je obrovský.
Služby, ktoré spoločnosť nakupuje od poskytovateľa cloudu, je možné prispôsobiť podľa aktuálnych potrieb. Ak sú neskôr potrebné ďalšie IT zdroje, je možné ich rýchlo získať bez akýchkoľvek ďalších investícií do hardvéru alebo softvéru.
Naopak, ak firma potrebuje využívať IT zdroje v menšej miere – napr. z dôvodu sezónnych obchodných výkyvov – je možné služby z mesiaca na mesiac ukončiť a celkový objem zredukovať.
Takýmto spôsobom zaplatí spoločnosť za služby, ktoré skutočne používa. Namiesto vynaloženia veľkej paušálnej investície do hardvéru a softvéru platí firma pravidelné a jednoducho spočítateľné poplatky poskytovateľovi služieb. Ten pokrýva údržbu, aktualizáciu a opravy infraštruktúry.
Prístup k dátam spoločnosti je k dispozícii z cloudu odkiaľkoľvek, kedykoľvek a z akéhokoľvek zariadenia. Stačí na to jednoduchý prehliadač alebo aplikácia a širokopásmové pripojenie na internet. Tak získajú malé a stredné podniky viac flexibility v každodennom podnikaní.
Mýtus: „Sme priemyselná spoločnosť. Na čo nám bude cloud?“
Nerobte unáhlené závery. Priemyselná spoločnosť samozrejme nie je povinná prenášať svoje systémy na ovládanie strojov alebo systém PPS do cloudu. Avšak, aj v tejto oblasti existujú zaujímavé riešenia.
Väčšina priemyselných podnikov využíva hostiteľské aplikácie v oblasti nákupu, účtovníctva, riadenia zákazníkov a ľudských zdrojov. Tie nemusia vždy bežať na ich vlastných serveroch a prevedenie týchto aplikácií do cloudu znamená jednoznačný prínos.
Poznáte pojem „priemysel 4.0“ (Industry 4.0)? Tento výraz odkazuje na individualizáciu všetkých procesov pomocou informačných technológií. Ide o ďalší posun v oblasti IoT – internetu vecí a cloud computingu. Z tohto dôvodu odborníci hovoria o štvrtej priemyselnej revolúcii.
Priemysel 4.0 predstavuje výrobný proces, ktorý je v celom rozsahu riadený prepojenými počítačmi. Autonómne produkty a rozhodovacie procesy sú riadené takmer v reálnom čase prostredníctvom zložitých sietí vytvárajúcich hodnoty. Vďaka snímačom, programovateľnosti a schopnosti komunikovať sa stroje a produkty stávajú inteligentnejšími.
Pomocou vzájomnej komunikácie môžu stroje spúšťať akcie v ďalších prístrojoch, čím umožňujú inteligentnú výrobu. Systémy tohto druhu vyžadujú výkonné IT infraštruktúry a prostriedky. Ich realizovateľnosť umožňuje iba cloud. Keď bude možné zložité procesy individuálne prispôsobiť príslušným sektorom, vytvorí sa ohromný potenciál pre priemyselný cloud computing.
Mýtus: „Cloud je pre nás príliš pomalý!
Predsudok, že internetové služby sú príliš pomalé na využitie v podnikaní, sa datuje do doby, keď bola expanzia sietí ešte v plienkach. Hardvér tiež nebol dostatočne výkonný na to, aby sprístupnil vysoko výkonné virtuálne prostredie. Tieto problémy sa však postupom času vyriešili.
Používateľom cloudu stačí rýchlosť pre upload iba 128 kilobitov za sekundu, čo je ekvivalent najmenšieho balíka DSL. Virtualizácia aplikácií, najmä poskytovanie IT infraštruktúry, je nezávislá od vlastného základného hardvéru. Umožňuje poskytovateľom cloudu upravovať služby na požiadanie, napríklad ich opakovaným prerozdelením na nové alebo ďalšie servery.
Rýchlosť sa prevažne viaže na implementáciu IT projektu. Cloudové služby majú v tejto oblasti svoje výhody. Experti dokonca predpovedajú, že rýchlosť získaná z implementácie IT projektov presvedčí väčší počet spoločností, aby cloud prijali.
Napríklad vytvorenie e-mailovej služby tradičným spôsobom môže zabrať od fázy plánovania projektu po aktiváciu e-mailových schránok niekoľko týždňov až mesiacov. Pri použití služieb na báze cloudu môžu mať používatelia prístup k funkčným e-mailovým účtom do dvoch hodín.
Mýtus: „Čo keď vypadne elektrina? Všetko potom bude v háji!“
V závislosti od miery dôležitosti dostupnej IT infraštruktúry pre spoločnosť, môže nastať výrazné ovplyvnenie produktivity, ak stratia zamestnanci prístup k dátam. Tento scenár platí pri každom druhu IT infraštruktúry. Vrátane počítačov, ktoré si prevádzkujeme sami v serverových miestnostiach našich kancelárií.
Jedinou záchranou sú opatrenia na zníženie pravdepodobnosti výskytu výpadkov elektriny a zálohovanie na ďalších serveroch a pamäťových médiách. Ak si firmy spravujú svoju vlastnú IT infraštruktúru, je oveľa zložitejšie dosiahnuť rovnakú úroveň ochrany proti výpadkom, akú ponúka vysoko kvalitný profesionálny cloud.
Ten zahŕňa opatrenia od sofistikovaných plánov zálohovania, cez zabezpečené napájania garantované pohotovostnými generátormi, redundantné dátové linky až po kompletné stratégie obnovy v prípade havárie s náhradnými dátovými centrami.
Prostredníctvom tzv. dohôd o úrovni služieb (SLA) sa môžu používateľ a poskytovateľ cloudových služieb dohodnúť aj na tom, čo sa má stať, keď dôjde k výpadku elektriny alebo poruche.
Ponuka cloudových služieb sa neustále rozširuje. Spoločnosti všetkých veľkostí a z každého sektoru tak nájdu riešenie, ktoré bude bezchybne spĺňať ich špecifické potreby a požiadavky. Takže zabudnite na mýty a poobzerajte sa po ponuke, z ktorej budete ťažiť aj v budúcnosti.