Smart City turistika? A prečo nie?


05.09.17
Publikoval Alexander Sejna

Aj bez toho, aby sme museli kontrolovať kalendár, je viac ako na 100 % isté, že leto už dávno nie je predo dvermi, ale vstúpilo medzi nás v celej svojej slnečnej paráde. Letmým pohľadom do diára zistíme, že nastalo obdobie, ktoré si priam pýta, aby sme sa vybrali na dlho očakávanú alebo odkladanú dovolenku.


Ak patríte medzi tých, ktorí dávajú prednosť cestovaniu autom, určite viete, že poctivá príprava pred samotnou cestou dá zabrať. Nebudeme hovoriť o povinnej kontrole vozidla, ale skôr o problémoch s parkovaním, bezpečnosťou zaparkovaného auta či so zápchami.

Inteligentná dovolenka

Ak uprednostníte niektoré z miest označených nálepkou Smart City, konkrétne Pisu, Dubrovník, Hamburg, Budapešť, Bukurešť, Skopje či Patras, určite nebudete mať problém s hľadaním voľného parkovacieho miesta, čo je vždy najväčším strašiakom každého dovolenkára.

So smart technológiami od Deutsche Telekom, akým je napríklad Smart Parking, budete mať vždy prehľad o voľných parkovacích plochách v daných mestách. Prostredníctvom špeciálnej aplikácie Park and Joy hravo nájdete voľné miesta, na ktoré vás bude mobilná aplikácia čo najrýchlejšie navigovať. Senzory monitorujúce dopravnú situáciu v meste navrhnú trasu tak, aby ste sa vyhli výrazným čakaniam a prispeli k zníženiu emisií v meste.

Pre tých, ktorí dávajú prednosť spoznávaniu nových miest jazdou na bicykli, je priam stvorená Budapešť. Služba z kategórie Smart Biking, ktorá nesie meno MOL Bubi, disponuje viac ako 1 200 bicyklami. Po úspešnom zaregistrovaní cez mobilnú aplikáciu alebo portál si môžete bezplatne úžiť prvých 30 minút bezstarostnej jazdy mestom. Na celkovú konektivitu a spracovanie údajov dohliada T-Systems, dcérska spoločnosť Deutsche Telekom. Prostredníctvom svojich vyspelých technológií uľahčuje proces požičiavania nie len domácim obyvateľom, ale i návštevníkom mesta.

Historické Smart City

Fascinuje vás história, architektúra či dobré jedlo? V takom prípade by vaša navigácia mala ukazovať smer Pisa alebo Dubrovník. Tieto dve mestá neponúkajú len inteligentné parkovanie, ale aj ďalšie technológie, ktoré uľahčujú život domácim obyvateľom a pomáhajú šetriť prírodu.

Senzor monitorujúci kvalitu ovzdušia poskytuje online informácie o aktuálnom stave a v prípade rizikových hodnôt dokáže upozorniť zodpovedné orgány, aby obmedzili dopravu v centre mesta. Na lepšiu bezpečnosť dohliadajú kamery, ktoré sú priamo napojené na bezpečnostné zložky. Aby sa docielilo ešte väčšie šetrenie energií, dokáže technológia Smart Lighting inteligentne pracovať s intenzitou verejného osvetlenia, ktorá sa automaticky prispôsobuje vyťaženosti ulíc.

Aj napriek tomu, že sa väčšina smart technológii nedá vidieť, vieme, že existujú a uľahčujú nám život v mestách či mimo nich. Ak sa náhodou ocitnete počas leta v niektorom z vyššie uvedených miest, vyskúšajte ich a presvedčte sa na vlastnej koži.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK: