Zjednodušený daňový doklad o spotrebe

Zmena DPH pri predplatenom kredite (programy Predplatenka, Easy Pecka, Easy Team, Easy Fix a Juro)

Aká zmena nastala ohľadne DPH pri dobití kreditu na predplatených kartách ?

Od 1.1.2019 prišlo k legislatívnej zmene v odvode DPH podľa SMERNICE RADY (EÚ) 2016/1065 pre viacúčelové poukazy. V rámci služieb poskytovaných spoločnosťou Telekom sa uvedená zmena týka predplateného kreditu, ktorý je možné okrem telekomunikačných služieb použiť aj na iné účely (napr. MHD lístky, parkovacie lístky, darcovské SMS).
V nadväznosti na túto zmenu sú služby poskytované prostredníctvom predplatených kariet zdaňované až v okamihu ich poskytnutia. To je okamih kedy je táto služba už známa. Hlavná zmena je, že služby nezdaníme pri dobití ako to bolo doteraz.

Zmena sa dotkne len zákazníkov, ktorí potrebujú daňový doklad o dobití kreditu. Ak daňový doklad nepotrebujete, zmena sa vás netýka.

Čo sa vlastne bude meniť ?

  • Doteraz ste si do účtovníctva dávali daňový doklad za dobitie kreditu, ktorý vám bol vystavený na kontaktnom mieste Telekomu. Suma na daňovom doklade sa zhodovala s výškou dobitia kreditu (ak ste si dobili kredit v hodnote 10 €, daňový doklad bol tiež vystavený na 10 €. Rozhodujúci bol dátum dobitia).
  • V zmysle vyššie uvedenej zmeny, vám od 1.1.2019 bude vystavený zjednodušený daňový doklad o spotrebe len na hodnotu reálne spotrebovaného kreditu v príslušnom mesiaci, v ktorom k jeho spotrebe došlo a z nej sa vypočíta daň. Zúčtovacie obdobie bude vždy od prvého do posledného dňa v mesiaci. O daňový doklad môžete požiadať tak ako doteraz, na kontaktnom mieste Telekomu. Ak ste teda napríklad v rámci mesiaca spotrebovali 5 € z vášho nominálneho kreditu, daňový doklad za tento mesiac bude vystavený len na hodnotu 5 €.

Čo je zjednodušený daňový doklad o spotrebe ?
Zjednodušený daňový doklad je doklad, na ktorom je uvedená spotreba kreditu a slúži ako doklad pre odvedenie DPH z kreditu.

Kde a kedy si môžem požiadať o doklad o spotrebe ?
O zjednodušený daňový doklad o spotrebe môžete požiadať v najbližšom Telekom centre, na  Zákazníckej linke na tel.č. 0800 123 456 alebo si ho môžete stiahnuť elektronicky na portáli Môj Telekom z pohodlia domova, alebo kdekoľvek, keď ste online. Doklad za predchádzajúci mesiac je k dispozícii vždy až v piaty deň nasledujúceho mesiaca. Umožníme vám prístup k faktúram za posledných 12 mesiacov.

Ak potrebujete doklad každý mesiac, nastavte si automatické zasielanie zjednodušeného daňového dokladu na váš email.

Stačí sa zastaviť v najbližšom Telekom Centre alebo zavolajte na bezplatnú Zákaznícku linku na tel.č. 0800 123 456.