eSIM - všetko, čo potrebujete vedieť 

esim

 

eSIM je cesta budúcnosti a prináša mnohé výhody oproti klasickej SIM karte.

Obsah

Čo je to eSIM?

eSIM je elektronická SIM karta, prostredníctvom ktorej sa dá štandardne telefonovať, dátovať či posielať SMS správy, rovnako ako cez klasickú plastovú SIM kartu. Výhodou eSIM je, že sa nemusí fyzicky vkladať do telefónu, ale dá sa do telefónu stiahnuť elektronicky ako softvér. Nevyhnutnou podmienkou je samozrejme podporujúci telefón, resp. iné mobilné zariadenie (napr. smart hodinky), ktoré majú zabudovaný čip pre eSIM.

Ako prebieha stiahnutie eSIM?

Pre stiahnutie eSIM (t.j. elektronického profilu eSIM karty) do mobilného zariadenia je potrebný aktivačný kód - QR kód. Nasnímaním QR kódu mobilným zariadením pripojeným k sieti sa automaticky zabezpečeným spôsobom nahrá príslušná eSIM karta a všetky jej sieťové identifikátory na eSIM čip do zariadenia, čím je eSIM karta so všetkými službami aktívna a k dispozícii na využívanie pre zákazníka. Správa eSIM kariet sa zvyčajne v telefóne nachádza v menu Nastavenia, vzhľadom k rôznym výrobcom a modelom však môže byť postup pre stiahnutie eSIM profilu mierne odlišný, je potrebné si ho overiť v užívateľskom manuáli.

Výhody eSIM karty

Viac SIM v telefóne

Do telefónu podporujúceho eSIM je možné stiahnuť viac eSIM kariet (t.j. na čip v zariadení je možné nahrať viac eSIM profilov). V telefóne tak môžete mať k dispozícii viac telefónnych čísel, prípadne aj od viacerých operátorov, a prepínať sa ľubovoľne medzi nimi podľa toho, ktoré číslo chcete práve využívať na telefonovanie alebo dátovanie.

Online a bez čakania

Ak máte záujem o výmenu vašej starej klasickej SIM za novú eSIM, nemusíte čakať na kuriéra. Novú eSIM kartu (konkrétne QR kód potrebný pre jej stiahnutie) vám doručíme takmer okamžite, elektronicky na váš kontaktný e-mail. Vy už len fotoaparátom nasnímate poskytnutý QR kód a nahráte si (ideálne cez WiFi) eSIM profil do zariadenia. Z pohodlia domova a bez starostí s hľadaním špendlíka pre vloženie SIM karty.

Bezpečnosť

Pri zamknutom zariadení je chránená aj vaša eSIM pred zneužitím inou osobou. Pokiaľ dôjde ku krádeži alebo strate, eSIM nie je možné zo zariadenia vybrať, takže stratené zariadenie je možné ľahšie dohľadať.

Ekologické riešenie

Elektronická eSIM je ekologickejšou variantou klasickej fyzickej SIM. Pri jej masovom využívaní dôjde ku zníženiu výroby klasických plastových SIM a k úsporám v logistike.

Ako získať eSIM v Telekome?

Či už si chcete aktivovať novú eSIM s novým paušálom, alebo len vymeniť svoju klasickú plastovú SIM za eSIM, môžete tak urobiť:

Návod na výmenu eSIM v Telekom aplikácii

Návod na aktiváciu eSIM v e-shope

Čo v prípade, ak už eSIM mám a kúpil som si nový telefón?

Preniesť eSIM do nového zariadenia (mobilu/smartfónu) momentálne nie je možné. Je potrebné vymeniť si eSIM za novú, urobte tak jednoducho v Telekom aplikácii.

Vygenerovaním eSIM sa vám pôvodná karta v starom zariadení deaktivuje.

 

Zariadenia s podporou eSIM v ponuke Telekomu

Zoznam zariadení s podporou eSIM v ponuke Telekomu.

Najčastejšie otázky