Vypli sme 3G

Pripravte sa na vyššiu rýchlosť

Spoločnosť  Slovak Telekom neustále rozvíja 4G a 5G siete, a preto ukončila poskytovanie 3G, siete tretej generácie. 

Dotýka sa vypnutie 3G siete aj vás?

Vypnutie 3G siete sa dotýka zákazníkov, ktorí používajú najmä staršie technológie bez podpory 4G a 5G siete. Sú to SIM karty, mobilné telefóny a prístroje, ktoré majú 8 a viac rokov. Pokiaľ takéto zariadenia využívate, môžete ich používať aj naďalej, ale už len  v rámci 2G siete. V nej síce môžete telefonovať a posielať správy, ale budete mať veľmi pomalé dáta.

 

Ako zistíte, či vaša SIM karta alebo zariadenie podporuje iba 2G?

 • SIM karta
  Dotknutých zákazníkov, ktorí potrebujú výmenu SIM karty, sme proaktívne kontaktovali. Ak si želáte informáciu overiť, môžete tak urobiť online, v Telekom Centre alebo na našej Zákazníckej linke 0800 123 456.
 • Zariadenie
  Ak vaše zariadenie (telefón, tablet, kamera a pod.) zobrazuje na displeji iba symbol 2G, prípadne EDGE, môže ísť  o  zariadenie podporujúce iba 2G sieť. Ďalším dôvodom tohto zobrazenia môže byť aktuálna nedostupnosť 4G/5G vo vašej lokalite, prípadne blokovanie 4G/5G siete v nastaveniach vášho zariadenia. Overte si online, či vaše zariadenie podporuje iba 2G sieť a bude potrebná jeho výmena.

Čo robiť, ak máte SIM kartu alebo zariadenie podporujúce iba 2G sieť?

 • Volania a SMS
  Pokiaľ iba voláte alebo posielate SMS, nemusíte sa starať v podstate o nič. Tieto služby sú k dispozícii aj v 2G sieti, ktorá je dostupná všade tam, kde bola dostupná 3G. Ak však chcete v budúcnosti komfortne využívať všetky naše služby naplno, odporúčame vám výmenu SIM karty a prípadne aj výber nového zariadenia.
 • Dáta
  Pokiaľ chcete aktívne využívať aj dátové služby mobilného internetu, odporúčame vám výmenu SIM karty a prípadne aj zariadenia za novší typ. Starú 3G SIM kartu si môžete vymeniť na počkanie v Telekom Centre alebo požiadajte o výmenu SIM karty online a nechajte si ju zaslať štandardnou listovou zásielkou na svoju adresu, príp. si ju prevezmite na odbernom mieste Packeta. 

 

Kde si môžete vymeniť SIM kartu alebo zariadenie podporujúce iba 2G sieť?

 • Výmena SIM
  3G SIM kartu si môžete vymeniť na počkanie v Telekom Centre alebo požiadajte o výmenu online a nechajte si ju zaslať štandardnou listovou zásielkou na svoju adresu, príp. si ju prevezmite na odbernom mieste Packeta.
 • Výmena zariadenia
  S výberom nového zariadenia vám ochotne pomôžeme v Telekom Centre alebo si môžete pozrieť aktuálnu ponuku 4G a 5G zariadení na našom webe.

 

Prečo sa oplatí vymeniť starú 3G SIM kartu?

 • Bezplatná výmena SIM karty
  Výmena je zadarmo. Stačí navštíviť najbližšie Telekom Centrum a nechať si na počkanie starú 3G SIM kartu vymeniť alebo požiadajte o výmenu online a nechajte si ju zaslať štandardnou listovou zásielkou na svoju adresu, príp. si ju prevezmite na odbernom mieste Packeta. Výmenou SIM karty sa telefónne číslo aj služby k nemu prislúchajúce nemenia. Mení sa len fyzická SIM karta, ktorú používate. 
 • Zaistenie funkčnosti SIM karty
  Každá SIM karta sa používaním počas rokov opotrebováva. Jej bezplatnou výmenou si zaistíte funkčnosť, stabilitu a podporu nových technológií pre pohodlné využívanie našich služieb.
 • Využívanie sietí novej generácie
  Slovak Telekom stále rozširuje pokrytie 4G a 5G siete, ktoré aktuálne nemôžete na svojej starej 3G SIM karte používať a užívať si tak vyššiu rýchlosť dátového pripojenia.
 • Lepší zážitok z dátovania a volania
  Výmenou starej SIM karty za novú získate modernejšie a rýchlejšie pripojenie na internet a možnosť volať cez 4G prostredníctvom VoLTE. Vďaka tomu si budete môcť užívať:
  • kratší čas načítavania webových stránok a videí,
  • streaming videí a hudby v lepšej kvalite,
  • rýchlejšie sťahovanie a odosielanie fotiek a súborov,
  • stabilnejšie pripojenie v mestách a na cestách,
  • VoLTE – volanie cez 4G s vyššou rýchlosťou spojenia a lepšou kvalitou zvuku bez spotrebovávania vašich dát.
 • Kvalitnejší mobilný internet aj v zahraničí
  So starou 3G SIM kartou bez podpory 4G nie je možné pripojiť sa do siete v krajinách, kde operátori už neprevádzkujú 3G sieť. Služby je možné využívať iba v 2G pokrytí, ktoré má veľmi nízku rýchlosť pripojenia. 
  Úplné vypnutie 3G siete už prebehlo napríklad v Českej republike alebo v Nemecku. Niektorí operátori vypli 3G sieť aj v Poľsku, Maďarsku, Grécku, Taliansku, Veľkej Británii a mnohých ďalších krajinách v Európe. V USA operátor AT&T vypol okrem 3G dokonca aj 2G sieť, čo znamená, že v tejto sieti je možné volať a posielať SMS jedine cez 4G sieť.
  S novším typom SIM karty vás žiadna z týchto zmien trápiť nemusí.
 • Plnohodnotné používanie aplikácií
  Po vypnutí 3G siete sa so starou 3G SIM kartou budete môcť prihlásiť už len do 2G siete, ktorá poskytuje veľmi pomalú rýchlosť dátovania. S tak nízkou rýchlosťou internetu nie je takmer možné sledovať online videá, realizovať videohovory či používať sociálne siete.

Využívajte naše služby naplno a objednajte si novú SIM kartu online alebo si príďte starú 3G SIM kartu vymeniť do Telekom Centra ešte dnes!

Najčastejšie otázky