Nefunguje mi Wi-Fi

Wi-Fi je súčasťou nášho každodenného života. Poskytuje nám komfort, keďže nemusíme na pripojenie do internetu používať ethernetový kábel. Tento obľúbený spôsob pripojenia do internetu však so sebou prináša aj určité problémy s pripojením. Medzi najčastejšie problémy, ktoré trápia našich zákazníkov, patria: výrazné spomalenie internetu, výpadky pripojenia a veľmi slabé pokrytie. Obmedzenia môžu byť spôsobené viacerými faktormi, medzi ktoré patria hlavne, umiestnenie zariadenia, stále viac routerov so silnejším vyžarovacím výkonom v našom okolí alebo samotné zariadenie. Z toho vyplýva, že najviac dotknuté sú obytné domy, kde je viacero routerov v blízkom okolí. Preto nejde vždy o poruchu internetu, ale tieto problémy sú spôsobené priamo technológiou Wi-Fi. Ani náš technik nezabezpečí bezproblémové pripojenie, ak je router v prostredí, kde je ovplyvňovaný okolím.

Slabý signál a pomalá rýchlosť sú najčastejšie spôsobené umiestnením vášho routera. Dbajte, prosím, na správne umiestnenie zaradenia, aby váš signál nerušili okolité Wi-Fi siete alebo zariadenia v domácnosti. Správne umiestnenie je podrobne vysvetlené aj v tomto videu.

Obsah

Wi-Fi vôbec nefunguje

V prípadne úplnej nefunkčnosti Wi-Fi odporúčame postupovať podľa nasledujúcich krokov.

Reštart routera

Váš router funguje 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Občas mu teda pomôže, keď sa vypne a zapne z elektrickej siete. Postupujte podľa týchto krokov:

  1. Odpojte napájací kábel alebo použite vypínač ON/OFF na routeri.
  2. Počkajte najmenej 15 sekúnd.
  3. Zasuňte zástrčku späť do zásuvky.
  4. Počkajte približne minútu, kým sa router načíta.

Overenie kontrolky WLAN/Wi-Fi

Overte, prosím, na vašom routeri, či kontrolka WLAN svieti. Zoznam najčastejšie používaných zariadení uvádzame aj s obrázkami. Pre zobrazenie  obrázku kliknite na  názov zariadenia.

ZTE ENTRY II

ADB VV3212

Sercomm Speedport+

Huawei HG8245 H

SAGEMCOM 5655 AC

Kontrolka WLAN nesvieti. Skúste ju aktivovať stlačením tlačidla WLAN na 5 sekúnd priamo na routeri. Vyššie je znázornené, kde a na akom zariadení je umiestnené tlačidlo WLAN.

Kontrolka WLAN sa po stlačení tlačidla rozsvietila. V takomto prípade musíte vyhľadať názov vašej Wi-Fi siete priamo na notebooku, mobile alebo tablete. Po zadaní hesla zo štítka sa následne pripojíte do vašej Wi-Fi siete. Ak ste nemenili názov Wi-Fi a ani heslo, tak údaje na prihlásenie nájdete na spodnej strane vášho zariadenia.

Pre príklad uvádzame štítok zo zariadenia SERCOM.

Sercomm_stitok

Kontrolka WLAN nesvieti po stlačení tlačidla. V takomto prípade odporúčame vypnúť váš Magio Router z elektrickej siete na 15 sekúnd a následne zapnúť. Router sa reštartuje približne 1 minútu. Po reštarte odporúčame opäť stlačiť tlačidlo WLAN na 5 sekúnd. V prípade nefunkčnosti je potrebné, ako poslednú možnosť, vykonať reset routera do výrobných nastavení. Ak ani to nepomôže s aktiváciou Wi-Fi, pravdepodobne máte nastavený režim routera bez Wi-Fi. V takomto prípade odporúčame kontaktovať Zákaznícku linku na čísle 0800 123 456 nech preveria, či je na vašom routeri aktivovaná služba router s WIFI.

Nesprávne alebo zabudnuté heslo

Pri zriadení služby sa často stáva, že zákazník odpíše zo štítku na zadnej strane zariadenia namiesto hesla na Wi-Fi heslo na prihlásenie do routera (password). Na štítku je viacero údajov a heslo na prihlásenie je vždy zreteľne odlíšené názvom. V prípade hesla na Wi-Fi je označené napr.: WLAN Key, Wifi password, Wifi Key atď.

ZTE_ENTRY_II stitok

Ak ani po zadaní správneho hesla zo zadnej strany sa vaše zariadenie nepripojí do Wi-Fi siete, pravdepodobne bolo heslo zmenené užívateľom. V takomto prípade má užívateľ dve možnosti:

  • Zmeniť heslo v nastaveniach routera – v takomto prípade je nutné notebook/PC pripojiť k routeru ethernetovým LAN káblom. V nastaveniach routera potom viete opäť zmeniť heslo. Ak používate router od Telekomu, tak návody na zmenu nastavenia Wi-Fi, nájdete na stránke: https://www.telekom.sk/wiki/zariadenia/modemy-a-routre.
  • Obnovenie výrobných nastavení – každý router má tlačidlo Reset, ktoré slúži na obnovenie pôvodných nastavení. Reset routera do výrobných nastavení sa realizuje podržaním tlačidla Reset na 10-15 sekúnd. Následne počkajte 30 minút, pokiaľ sa zariadenie opäť nastaví. Počas nastavenia, prosím, nerobte nič so zariadením a ani ho nevypínajte. Po 30 minútach môžete použiť na pripojenie k Wi-Fi heslo zo štítku na zadnej strane vášho routera a internet je opäť funkčný.

Ak máte router, ktorý nepodporuje autokonfiguráciu (D-Link, Glitel atď.) alebo máte zakúpený vlastný router (TP-Link, Asus atď. ), celé nastavenie je plne vo vašej réžii.

Zmena služby

Občas sa stáva, že pri zmene služby (napr. pri predĺžení viazanosti, výmene routera, pri zmene technológie atď.) je nesprávne nakonfigurovaný váš router. Po vybavení zmeny sa môže stať, že sa vypne Wi-Fi na routeri. Vaše zariadenia prestanú vidieť vašu Wi-Fi. Informáciu o tejto zmene by ste mali dostať aj v notifikačnej SMS správe. Existujú dve možnosti, ako môže byť váš router nastavený:

Router s Wi-Fi (router v ROUTE móde)

Na takomto routeri sa automaticky nastaví vaše internetové pripojenie. Router po automatickom nastavení bude vysielať bezdrôtový signál Wi-Fi. Údaje na prihlásenie sú uvedené na zadnej strane vášho routera. Po prihlásení na Wi-Fi alebo pripojení počítača cez internetový kábel k routeru sú vaše zariadenia pripojené k internetu.

Router bez Wi-Fi (router v BRIDGE móde)

Router je takisto automaticky nastavený. Po úspešnom nastavení však nefunguje internet a router nevysiela Wi-Fi signál. Pri takejto konfigurácií routera je potrebné zapojiť ďalší router, kde je potrebné nastaviť údaje na internet. V prípade, že máte v domácnosti iba jeden počítač pripojený cez internetový kábel k routeru, môžete internet nastaviť aj vo vašom počítači. Ide o nastavenie širokopásmového pripojenia.

Pokiaľ však chcete, aby váš router bol automaticky pripojený na internet a vysielal Wi-Fi, je potrebné pre zmenu režimu kontaktovať  Zákaznícku linku na tel. čísle 0800 123 456.

Pomalý internet cez Wi-Fi

Ak pociťujete nízku rýchlosť internetového pripojenia na zariadeniach, ktoré sú pripojené cez Wi-Fi, odporúčame postupovať podľa nasledujúcich krokov.

Reštart routera

Váš router funguje 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Občas mu teda pomôže, keď sa vypne a zapne z elektrickej siete.

  1. Odpojte napájací kábel alebo použite vypínač ON/OFF na routeri.
  2. Počkajte najmenej 15 sekúnd.
  3. Zasuňte zástrčku späť do zásuvky.
  4. Počkajte približne minútu, kým sa router načíta.

Umiestnenie routera

Silu Wi-Fi signálu ovplyvňujú viaceré faktory. Napríklad vzdialenosť od routera, rušenie (hrubé steny, akváriá, atď.) alebo smer antén vášho routera. Každý dom a každá situácia je iná a preto aj pomoc a riešenie je pre každého zákazníka individuálne. Ako prvé je však dobré vyskúšať naše odporúčania:

  • Vzdialenosť od routera – Čím väčšia je vzdialenosť k vášmu routeru, tým slabší je signál Wi-Fi. Umiestnite svoj router tam, kde najčastejšie využívate Wi-Fi.
  • Umiestnenie routera – Wi-Fi signál ovplyvňujú steny, nábytok, ale aj elektronika. Signál Wi-Fi je tiež rušený v dobre izolovaných domoch a v domoch s hrubými betónovými stenami.
  • Rušenie Wi-Fi – Najväčšími rušiteľmi Wi-Fi signálu sú voda a kov. Váš Wi-Fi signál môžu rušiť aj ďalšie zariadenia, ako sú mikrovlny, bezdrôtové telefóny, detské monitory alebo výstražné senzory. Preto pri výbere umiestnenia vášho routera dbajte na správne miesto.

Pri správnom umiestnení vám môže pomôcť aj video, ktoré sme si pre vás pripravili. 

Zmena kanálu vysielania vášho routera

Pre zobrazenie postupu kliknite na názov zariadenia:

ZTE ENTRY II

ADB VV3212

Sercomm Speedport+

Huawei HG8245 H

SAGEMCOM 5655 AC

Prémiový router s 5 GHz

Zvýšenou používateľnosťou Wi-Fi routerov sa stáva, že prostredia, v ktorom router pracuje, sú navzájom ovplyvňované inými routermi v okolí a môže dochádzať vzájomnému rušeniu. Pokiaľ máte router s frekvenciu Wi-Fi 2,4 GHz, odporúčame prejsť na novšiu frekvenciu 5 GHz. Dôvod je hlavne ten, že takýchto zariadení je zatiaľ menej a dosahuje aj vyššie rýchlosti. Samozrejme šírenie Wi-Fi v tejto frekvencií má aj a mínusy. Hlavným je menšie pokrytie ako pri 2,4 GHz.

Pre zlepšenie kvality a stability Wi-Fi sme pre zákazníkov zaradili do ponuky zariadenia, ktoré vysielajú aj v pásme 5 GHz. Ak ešte nevyužívate tieto zariadenia, odporúčame vám ich vyskúšať. Zariadenia, ktoré ponúkame zákazníkom spoznáte podľa názvu modelu.

Pre ADSL/VDSL internet: Sercomm Speedport+

Pre optický internet GPON: SAGEMCOM 5655 AC

Samozrejme, môžete použiť aj router mimo nášho portfólia. Nastavenie routera je v tomto prípade plne v réžii zákazníka. Pri výbere routera sa musíte riadiť technológiou, cez ktorú je váš internet pripojený.

Meranie rýchlosti internetu cez LAN kábel

Z pohodlia domova s vždy môžete skontrolovať a overiť rýchlosť vášho internetového pripojenia. Meranie realizujte na niektorom speedmetri. Odporúčame napr. www.speedtest.net.

Relevantné meranie rýchlostí by malo prebiehať nasledovne:

  • Meranie realizujte výhradne na počítači, ktorý je pripojený "káblom", nie cez "Wi-Fi".
  • Obmedzte sťahovanie, vedomé alebo nevedomé (na pozadí, napr. sťahovanie aktualizácii OS Windows).
  • Overte, či na váš router nie sú pripojení cez Wi-Fi rodinní príslušníci alebo susedia. Ak neviete overiť pripojené zariadenia cez Wi-Fi, tak ju môžete vypnúť stlačením tlačidla WLAN priamo na zariadení. Po stlačení tlačidla WLAN na 5 sekúnd sa bezdrôtová sieť vypne. Po opätovnom stlačení tlačidla WLAN na 5 sekúnd sa bezdrôtová sieť opäť zapne.
  • V prípade, že sa vám zdá rýchlosť internetu pomalšia ako obvykle, vykonajte reštart routera a tiež počítača (vypnúť/zapnúť).
  • Meranie skúste realizovať aj na inom počítači alebo notebooku, aby sa vylúčila prípadná chyba vo vašom počítači. Samozrejme, že len v prípade, ak máte takú možnosť.

Ak je rýchlosť internetu v poriadku, problém nie je v internetovom pripojení alebo v parametroch linky. Problém je vo vašom počítači alebo s pripojením cez Wi-Fi. Ak máte podozrenie na chybu v počítači, skúste meranie realizovať na inom zariadení. Ak je chyba s Wi-Fi pripojením, overte polohu zariadenia, rušenie okolia inými routrami a podobne. Ak potrebujete pomôcť, máte možnosť požiadať o navigáciou po telefóne alebo ak chcete vyslať technika, kontaktujte telefónnu linku Pôjde to na tel.č. 0800 800 700 denne od 08:00 do 20:00 hod. V oboch prípadoch ide o platené zásahy.

Slabý dosah Wi-Fi

Ak pociťujete slabý signál Wi-Fi odporúčame postupovať podľa nasledujúcich krokov.

Reštart routera

Váš router funguje 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Občas mu teda pomôže, keď sa vypne a zapne z elektrickej siete.

  1. Odpojte napájací kábel alebo použite vypínač ON/OFF na routeri.
  2. Počkajte najmenej 15 sekúnd.
  3. Zasuňte zástrčku späť do zásuvky.
  4. Počkajte približne minútu, kým sa router načíta.

Umiestnenie routera

Silu Wi-Fi signálu ovplyvňujú viaceré faktory. Napríklad vzdialenosť od routera, rušenie (hrubé steny, akváriá, atď.) alebo smer antén vášho routera. Každý dom a každá situácia je iná a preto aj pomoc a riešenie je pre každého zákazníka individuálne. Ako prvé je však dobré vyskúšať naše odporúčania:

  • Vzdialenosť od routera – Čím väčšia je vzdialenosť k vášmu routeru, tým slabší je signál Wi-Fi. Umiestnite svoj router tam, kde najčastejšie využívate Wi-Fi.
  • Umiestnenie routera – Wi-Fi signál ovplyvňujú steny, nábytok ale aj elektronika. Signál Wi-Fi je tiež rušený v dobre izolovaných domoch a v domoch s hrubými betónovými stenami.
  • Rušenie Wi-Fi – Najväčšími rušiteľmi Wi-Fi signálu sú voda a kov. Váš Wi-Fi signál môžu rušiť aj ďalšie zariadenia, ako sú mikrovlny, bezdrôtové telefóny, detské monitory alebo výstražné senzory. Preto pri výbere umiestnenia vášho routera dbajte na správne miesto.

So správnym umiestnením vám môže pomôcť aj toto video

Zmena kanálu vysielania vášho routera

Vaša Wi-Fi môže vysielať signál na viacerých kanáloch. V panelákoch sa stáva, že v okolí už vysiela toľko Wi-Fi sieti, že je len veľmi zložité nájsť vhodný vysielací kanál. Tieto kanály si manažuje router sám podľa okolitých sietí. Ak viacero routerov vysiela svoj signál na rovnakom kanály, tak to spôsobuje vzájomné ovplyvňovanie a následne spomalenie pripojenia, výpadky alebo zhoršenie signálu. Dočasným riešením je prepnutie na iný vysielací kanál manuálne vo vašom routeri. Dočasné riešenie je to preto, lebo nové zariadenia používajú nastavenie kanálu AUTO a vedia si prispôsobiť/zmeniť kanál. To môže časom spôsobiť, že aj po prepnutí na menej vyťaženom kanáli pociťujeme nižšiu kvalitu internetu cez Wi-Fi – dosah, rýchlosť. Dôvodom sú práve moderné Wi-Fi routre, ktoré si počas prevádzky menia kanál podľa aktuálneho prostredia.

Návod na zmenu kanála pre najpoužívanejšie zariadenia v našej sieti - pre zobrazenie návodu kliknite na názov zariadenia:

ZTE ENTRY II

ADB VV3212

Sercomm Speedport+

Huawei HG8245 H

SAGEMCOM 5655 AC

Prémiový router s 5 GHz

Zvýšenou používateľnosťou Wi-Fi routerov sa stáva, že prostredia, v ktorom router pracuje, sú navzájom ovplyvňované inými routermi v okolí a môže dochádzať vzájomnému rušeniu. Pokiaľ máte router s frekvenciu Wi-Fi 2,4 GHz, odporúčame prejsť na novšiu frekvenciu 5 GHz. Dôvod je hlavne ten, že takýchto zariadení je zatiaľ menej a dosahuje aj vyššie rýchlosti. Samozrejme šírenie Wi-Fi v tejto frekvencií má aj a mínusy. Hlavným je menšie pokrytie ako pri 2,4 GHz.

Pre zlepšenie kvality a stability Wi-Fi sme pre zákazníkov zaradili do ponuky zariadenia, ktoré vysielajú aj v pásme 5 GHz. Ak ešte nevyužívate tieto zariadenia, odporúčame vám ich vyskúšať. Zariadenia, ktoré ponúkame zákazníkom, spoznáte podľa názvu modelu.

Pre ADSL/VDSL internet: Sercomm Speedport+

Pre optický internet GPON: SAGEMCOM 5655 AC

Samozrejme, môžete použiť aj router mimo nášho portfólia. Nastavenie routera je v tomto prípade plne v réžii zákazníka. Pri výbere routera sa musíte riadiť technológiou, cez ktorú je váš internet pripojený.

Rozširovač/opakovač Wi-Fi - Devolo

V prípade veľkometrážneho bytu, viacgeneračného domu alebo prostredia so silným rušením nedokáže ani prémiový router pomôcť s kvalitou Wi-Fi a pokrytím bytu alebo domu. Je niekoľko riešení, ako zlepšiť signál. Jedným z nich je použiť opakovač Wi-Fi na zlepšenie pokrytia. Takéto zariadenia pomáhajú rozšíriť bezdrôtové pripojenie do predtým ťažko dostupných miest vášho domova a kancelárie. Pre zjednodušenie konfigurácie má tlačidlo klonovania Wi-Fi, ktoré pomáha vytvoriť jednotnú domácu sieť.

Pre zákazníkov máme v ponuke zariadenie DEVOLO. Zákazníci majú pozitívne skúsenosti s používaním týchto zosilňovačov. Nie sú, samozrejme, vhodné pre všetky situácie, ale vo väčšine prípadov zákazníkom pomôžu s lepším signálom. Pozrite si video, ako funguje zariadenie DEVOLO

DEVOLO